Bitku v Abu Dhabi vyhráva Hamilton, titul svetového šampióna však získava Nico Rosberg, Kimi v šamponáte celkovo na šiestom mieste

27. november 2016 at 15:42 | Majkkonen |  NEWS
Nemecký pilot Nico Rosberg sa premiérovo v kariére stal majstrom sveta formuly 1. Jazdec zoskupenia Mercedes skončil v nedeľňajšej záverečnej Veľkej cene Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch na druhom mieste, z víťazstva sa tešil jeho britský tímový kolega Lewis Hamilton.

Rodákovi z Wiesbadenu Rosbergovi stačilo za takýchto okolností obsadiť aj tretiu priečku. V šampionáte napokon triumfoval s náskokom piatich bodov. Na treťom mieste v posledných 21. pretekoch sezóny 2016 skončil Nemec Sebastian Vettel v službách Ferrari. Hamilton dosiahol v tejto sezóne svoje desiate víťazstvo a celkovo 53. v kariére v F1. Britskému trojnásobnému svetovému šampiónovi nestačil skvelý záverečný finiš v ročníku, keď vyhral posledné štyri podujatia.

Víťaz kvalifikácie Hamilton na okruhu Yas Marina výborne odštartoval a udržal za sebou Rosberga, tretí bol Kimi Räikkönen, dozadu sa prepadol Verstappen, ktorý po kontakte s Hülkenbergom urobil hodiny. Nemec jazdil tesne za svojím britským rivalom, medzi nimi bol rozdiel do jednej sekundy.

Hamilton na konci siedmeho kola zamieril do boxov a situácia sa nezaobišla bez problémov. O kolo neskôr navštívil mechanikov aj Rosberg a aj on sa tam zdržal viac, ako mal. Brit sa ocitol späť na prvej pozícii, Nemec sa zaradil na tretiu priečku za Verstappena a okamžite na mladíka útočil. Za nimi boli v tesnom závese obaja jazdci Ferrari a Ricciardo.

V 20. kole sa Rosberg dokázal dostať na druhé miesto pred Verstappena. Mladý Holanďan vzápätí zamieril do pit lane a klesol na ôsmu priečku.

V polovici veľkej ceny viedol Hamilton pred Rosbergom o 3,2 sekundy, na tretej priečke jazdil Vettel už s väčším odstupom. Jazdci Mercedesu zakrátko absolvovali druhé zastávky v boxoch, Hamilton si udržal približne trojsekundový náskok. Novým lídrom bol Vettel. Druhý Hamilton evidentne spomaľoval a Rosberg bol za ním už len s mankom niečo vyše jednej sekundy.

Tento odstup si Brit strážil. Za Rosbergom jazdili s viac ako trojsekundovým mankom obidva monoposty tímu Red Bull. Za nimi trielil Vettel s mäkšími pneumatikami, ktorý onedlho predbehol štvrtého Ricciarda. Hamilton stále spomaľoval, Rosberga za sebou držal s odstupom okolo jednej sekundy. Štyri kolá pred koncom sa Vettel dostal aj na tretie miesto pred Verstappena. Potom sa snažil zaútočiť aj na druhého Rosberga, ale ten si napokon udržal pozíciu a získal aj premiérový titul majstra sveta.

V 67-ročnej histórii F1 sa rozhodlo o majstrovskom titule v posledných pretekoch po 29. raz. Naposledy sa tak stalo pred dvoma rokmi práve medzi Hamiltonom a Rosbergom v Abú Zabí. Toto dejisko bolo svedkom záverečného boja aj v sezóne 2010, a to hneď medzi štvoricou pilotov - Fernandom Alonsom, Sebastianom Vettelom, Markom Webberom a Hamiltonom. Zo svojho premiérového titulu sa napokon tešil Vettel, keď šampionát vyhral o štyri body pred Alonsom.